What we think of LOL
July 11, 2022
What LoL tournaments meant to me
What did you consider as an important competence after being engaged in the organisation hosting team in the international meeting and tournament? What are the most valuable competences and experiences you gained?
I think the most valuable competence is to be humble. Not trying to do everything by yourself, just ask someone to help you, delegate more tasks. I gained a lot of experience about organizing an international meeting and I think it will be really useful in the future.
I have been part of this project for long time. There were many new competences and the last tournament I expected to meet people from last meeting sand get to talk with them, which happened and we took a great walk through the city of Prague. It’s always so exciting to meet friends from other countries. I learned that it’s not that easy to host something like that, I got some new experiences. Maybe later on, I’d like to be a host of something similar. I realized what a valuable experience is to be involved in the organisation and the team who needs think beyond and have responsibility.
PART 2
1. Jaká je situace League of Legends v Česku - studenti 13 - 18 let.
League of Legends je v Česku velice populární i po 12 letech, co byla hra vytvořena. To se moc nestává, většinou jsou hry populární 2-3 roky než upadnou do zapomnění. I přes to, že nejlepší roky má LoL za sebou, tak v posledním roce pociťuji, že zase nabírá nové mladší hráče a přichází nová éra.
2. Přispívají e-sporty k angažovanosti studentů ve škole, popř. studentů s “learning difficulties”?
E-sporty jsou určitě důležité pro studenty, mohou jim pomoci v socializaci, protože to je více a více populární a dokážou pomoci i rozvíjením dovedností, jako je jazyk, strategie a teamwork. Ale nevím jak moc to pomáhá s angažovanosti ve škole, řekl bych, že spíše moc ne. A bude to dané tím, že učitelé ve škole nevyrůstali v době e-sportů a moc jim nevěří. Když já jsem se o tom zmínil ve škole, obvykle se mi dostalo reakce ¨co to je?¨ Do budoucna bych řekl, že se to zlepší a bude to pomáhat, současná doba na to bohužel ještě není.
3. Setkávají se studenti v Česku s e-sporty ve škole? Jsou využívány během studia?
Z mé zkušenosti se běžní studenti s tím nepotkají, školy jim v tomto nedávají moc prostoru a během studia není využíván. V budoucnu se tam určitě dostaneme, ale těžko říci, jak dlouho to bude trvat.
4. Jak byste zhodnotili Vaši účast na mezinárodním LoL turnaji?
Já jsem nadšený, turnaj se nám povedl, všechno dopadlo dobře a snad se měli všichni skvěle. Turnaj jsem si užil byla to zábava a povedlo se nám sestavit turnaj tak, aby všichni pořádně zahráli. A určitě to bylo mnohem více vyrovnané, než předchozí turnaje.
5. Co pro Vás bylo nového a co považujete za důležité po zkušenosti se podílet na organizaci mezinárodního setkání v Česku a mezinárodního turnaje?
Nová pro mě byla organizace takto velkého projektu, byl to velký zážitek a určitě moc dobrá zkušenost. Důležité je určitě nebrat si toho na sebe moc a dokázat si organizaci rozdělit mezi členy projektu.
6. Napadá Vás, co by bylo reálné v Pelhřimově zrealizovat jako pokračování projektu?
Hezké by bylo, jak už jsme nadhodili, nějak více zapojit školy a studenty ve školách, něco jako meziškolní turnaj v budovách školy. Školy by se utkali proti sobě, určitě by se chtělo zapojit mnoho studentů a pro školy by to byla další věc, jak nalákat nové studenty.
PART 3
Myslím si že v tomto věkovém rozmezí je spoustu lidí, kteří hrají LoL jak v Česku, tak všude jinde. LoL je velmi populární videohra. (spíše ale pro zábavu v těchto letech)
Ano a určitě si myslím, že kdyby škola zavedla nějaké obdobné aktivity, hlásilo by se jistě více lidí.
Jsou školy, které pořádají herní turnaje sami pro sebe, ale je jich jen pár, což je škoda, kdyby se systém propojil na více školách, jistě by studenti byli rádi. Mimo školu je e-sport jeden z nejvíce ‘hypovaných’ sportů.
Spokojenost a opět super zážitek. Další meeting s lidmi které neznám, ale nemám strach se s nimi bavit, protože vím jejich zájmi. ‘Gaming Language’ mají snad všichni, kdo se věnuje videohrám.
Velmi rád si s někým sednu a porovnávám svou zemi s jejich. každá země je jiná a je sranda se něco dovědět. Zárověň sem se podíval do Prahy a to je zážitek samo o sobě.
V Pelhřimově nevím.. Jedině mě napadá meeting a nebo něco jako ‘Teoretickou hru’ ohledně videoher atd v prostorách Pelhřimovu.
PART 4
- Where do you see the biggest potential of this project and its follow-up?
Firstly I see great potential in gaming as a tool to get young people engaged. For example when we asked for the first time, in schools, who wants to participate, we got a great feedback.\ I simply think Gaming is really a topic that is part of the life of many teenager. Especially E-sport has in some kinds many similarities to other team sports (playing as a team, step back for the succeed of the team etc..).\ Thus I see the biggest potential of it, in increasing the teamwork ability of teenager who are passionate about gaming in general and the game particularly. But therefore we should not just play the game in a tournament. I would propose to have kind of mini workshops, afterwards the participants can try to apply the things they learned in the game. These workshops could be about how to communicate effectively, how to decide as a team, how to control emotions during gaming. But also about things that are not directly connected to gaming like when is someone addicted to gaming and how to prevent it.
- What makes young people to (do?) e-sports and -how it influence them? (also by reflection of the Czech participants you met and played with).
I think for the same reason people play sports in clubs and not just with friend on sport grounds. When there is a competition it is simply more attractive. Clearly for many (me including) gaming itself is not so much fun (Actually half of the Czech teams doesn’t play League of Legends alone anymore). But when it comes to winning or loosing as a team, thinking about how the other team could react, thinking about which characters we could play and the others could play… etc. many are interested. To put it briefly to do it competitively changes just the whole game.\ I think it has the biggest influence toward the relationship between the team members. Because to be successful we just needed to accept the strength and weaknesses of all team members. In General I think many Gamers have some problem to accept the weakness of others. That’s why they start to flame others. As Czech team we really mastered to be very patient with each other and I think that was our biggest strength compared to the other teams.
- Main points to keep on mind and remember while organizing the tournament.
· Organizing the tournament:\ -keep breaks between games -> there are always technical difficulties\ -be ready with it the day before the tournament starts\ -no on should have super long breaks -> keep everyone interested\ -try to involve everyone also in actions besides gaming like casting a stream\ -have an idea how all teams have more or less the same amount of games even some are loosing
· Technical organisation:\ -make sure the game is playable on the computers\ -test everything you want to us before (computers, streaming)\ -have accounts ready\ -prepare graphics etc. already before the tournament starts.
· Team organisation:\ -try to split organisational tasks with someone (technical questions, organisational questions, etc)\ -always one person who is organising the tournament should be available